Kağıdın yapıldığını kim buldu?

Elinize bir parça kağıt alın. Bu kağıdı ortadan ikiye bölün. Böylece gerçeği anlayacaksınız. Kağıt bir yöne daha kolay yırtılmaktadır. Yırtık kenardan, kağıdın dokusundaki lifimsi uçlar belirmiştir.

Bu iki gerçeği ortaya çıkartmaktadır.

  1. Kağıt makinede yapılmıştır. Yoksa her iki yöne kolaylıkla yırtılacaktı.
  2. Kağıt çok ince, lif lif ipçiklerin dokulaştırdığı bir yapıya sahiptir.

Kağıt bulunmadan önce insanlar üzerine yazacak başka materyallere sahipti. 4000 yıl önce Mısırlıların, papirüs yapraklarının üzerine yazı yazdığı güvenilir kaynaklar tarafından bilinmektedir. Mısırlılar ağaçtan papirüs yapraklarını kopartıyor daha sonra yaprakların yanlarından çubuklar geçiriyor ve düzlüyorlardı. Ancak bu bir kağıt değildi. Kağıt 105 yılında, Çin’de bulunan Ts’ai Lun tarafından keşif edilmiştir. Ts’ai Lun kağıdı, dut ağacının iç kabuğundan yapmıştı.

Çinliler dut ağacının iç kabuğunu ayırmak için su kullanıyorlardı. Kabuklar birbirinden ayrışınca, çorbamsı bir sulu madde çıkıyordu. Bu madde belirli bir süre sonra hamurumsu bir kıvam alıyordu. Çinliler bunu oklava ile düzeltiyor ve kurumaya bırakıyorlardı. Düzeltilen hamurumsu madde, belirli bir zaman sonra kuruyor ve kağıt oluyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir