Telefon Nasıl İcat Edildi?

Telefonun icadının hikayesi gerçekten dramatiktir. Onun için bu hikayenin filme alınmış olmasına şaşırmamak gerekir.

Hikayeye girmeden önce, telefonunun çalışmasındaki temel ilkeleri gözden geçirelim. Konuştuğumuz zaman, hava ses tellerimizi titreştirir. Bu titreşimler hava moleküllerine geçer ve ağızdan ses dalgaları oluşur. Yani havada titreşimler meydana gelmiştir. Söz konusu ses dalgaları, telefonunuzun vericisinde ki alüminyum diske veya diyaframa çarpar.

Disk, titreşen havanın molekülleri gibi, ileri-geri titreşir.

Bu titreşimler de, telefon hattında değişen ve dalgalanmalı bir akım gönderir. Zayıf yada kuvvetli akımlar, öteki uçta, alıcının yapısında bulunan bir başka diskin, tıpkı vericideki disk gibi titreşimlerine sebep olur. Havada oluşan ve öte uca taşınan dalgalar, ağızlığa gönderdiğiniz dalgaların aynıdır. Dolasıyla, bunlar kulağa ulaştığı zaman, ağızdan nasıl çıkmışsa o etkiyle alınır.

Şimdi de Alexander Graham Bell’in telefonu nasıl icat ettiğinin hikayesine gelelim. 1875 yılının 2 haziran günüydü. Alexander Graham Bell Boston’da belirli konuda deneyler yapıyordu. Deneyler, aynı hattan aynı zamanda birkaç tel graf mesajının gönderilmesiyle ilgiliydi. Alexander Graham Bell alıcı cihazla bir odada çalışırken, Thomas Watson da başka bir odada gönderme yapıyordu.

Watson bir çelik parçasıyla titreşimler yaptığı esnada, yay kirişinin çıkarttığı sesi andıran bir ses duyuldu. Graham Bell ansızın odaya daldı ve Watson’a “Hiç birşeye dokunma, ne yaptığımı göreyim” dedi. Mıknatıs üzerinde hala titreşen çelik çubuğun, telde değişken güçlü bir akımın akmasına sebep olduğunu gördü. Bell’in çalıştığı odada o yay kirişi sesini çıkaran da bu akımdı.

Ertesi gün ilk telefon yapılmıştı. İlk telefon hattında seçilip tanımlanabilir sesler fark edildi. Oysa hat yapının üst katından iki kat aşağı çekilmişti. Ertesi yılın 10 Mart günü de, telefon hattında ilk cümle duyuldu: “MR. Watson, Buraya gelin. Size ihtiyacım var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir